پارچه لایی چیست و چه کاربردی در خیاطی دارد؟

شاید شما در حال یادگیری خیاطی هستید تا خودتان لباس هایتان را بدوزید و یا علاقه به یادگیری دارید و میخواهید کسب و کاری را راه اندازی نمائید. یکی از مهمترین الفبای خیاطی در این مقاله توضیح داده خواهد شد و آن این است که “پارچه لایی چیست؟” و چرا در خیاطی مهم است.

لایی برای مستحکم کردن برخی بخش های لباس و دوخت دوزهای دیگر در انواع پارچه ها به کار برده میشود، در واقع لایه دوزی مقاومت پارچه را بسیار بالا میبرد.
در بعضی از لباس ها، بیشتر مقدار پارچه مصرفی صرف لایی دوزی استفاده میشود مثلاً: جادکمه، یقه لباس ها، مچ آستین، سجاف جلوی مانتو و… اینها نمونه ای از بخش هایی است که برای دوخت آنها از لایی دوزی استفاده میشود.

نکات مهم لایی دوزی در انواع لباس ها

اما هنوز سئوالات زیادی در مورد لایی دوزی در ذهن خیاط ها وجود دارد. مثل اینکه آیا هر پارچه ای برای لایی دوزی وجود دارد یا اینکه لایی دوزی برای دوخت چه نوع لباس هایی است؟
در پاسخ باید گفت که هر پارچه ای برای لایی دوزی مناسب نیست، برخی از پارچه ها به دلیل اینکه تراکم بافت پایینی دارند مناسب لایی دوزی نیستند.

لایی دوزی بیشتر در لباس هایی که از پارچه های گران قیمت مثل ابریشم، لباس های مجلسی و… استفاده میشود یا در لباس هایی که به اصطلاح اندامی هستند از لایی دوزی استفاده مشود به دلیل اینکه وقتی شخص در حال حرکت است درزهای آن باز نشود. همچنین لایی دوزی در لباس های گلدوزی شده، پارچه های کشی، پارچه های نخی استفاده میشود تا استحکام لباس به مراتب بیشتر شود.

عکس پارچه لایی

انواع لایی دوزی

همان طور که تا به حال در این مقاله توضیح داده شد، لایی دوزی برای افزایش استحکام لباس، زیبایی ظاهر، کیفیت لباس و… یکی از مهمترین نیاز های خیاطی و تولید پوشاک است. تبریک میگویم شما که در حال مطالعه این مقاله هستید و به کار و هنر خیاطی علاقه مند شده اید، حتماً میخواهید بدانید که انواع لایی دوزی چیست؟

لایی دوزی انواع مختلفی دارد که عبارتند از: لایی زنجانی، لایی پارچه ای، لایه سوزنی، لایه سوزنی پودری، لایی خشک، لایی شطرنجی، لایی تایوان، لایی حریر، لایی پرشین، لایی کاغذی، لایی زانفیکس، لایی یقه، لایی لنگان، لایی گریوه، لایی کلاس (لایه فرانسوی و لایه شطرنجی)

در مقالات دیگر سایت پارچه سرای مینل، سعی خواهیم کرد تا با تشریح جزء به جزء این لایی ها آشنا شویم.
در صورتی که این مقاله دارای اطلاعات مفید بود، خواهشمندیم در شبکه های اجتماعی خود، برای دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *